Сходи на дах – які обрати

Добрий господар все робить розважливо, обдумано. Від його пильного ока не сховається жодна дрібниця, адже вона може викликати в майбутньому зайві клопоти. Так, наприклад, сходи на дах. Дрібниця? Звичайно, без них можна легко обійтися, особливо, якщо у вас немає горища. Ось тільки зневага до цього предмету в результаті призводить до дуже сумних наслідків. Для прикладу, через деякий час вам доведеться переробляти продірявлений дах. Запитаєте, чому він має продірявитись? Так ви ж не будете регулярно перевіряти стан покрівлі, оскільки сходів у вас на горище немає! І таких прикладів можна навести багато, адже сходи на дах – це зовсім не дрібниця.

 

Дахові сходи: особливості конструкції, види

Сходи на дах – що це? Ще кілька десятиліть тому відповідь була б очевидна. Це дерев’яна драбина, збита ще прадідусем, що вже давно почорніла, має проржавілі цвяхи. Але на сьогоднішній день цьому важливому елементу в будинку приділяють набагато більше уваги. Це досить багатофункціональна річ, яка одночасно забезпечує доступ до горища та стилістично підходить під дизайн приміщення. Так, можна виділити три основні групи сучасних сходів:

 • пристінні;
 • скатні;
 • пожежні.

Скатні дахові сходи:

Цей різновид монтується безпосередньо на скатні дахи для полегшення переміщення по ним. Скатні дахові сходи, розміри яких повинні співпадати з розмірами даху, кріпляться зверху до брусу гребня даху, а знизу – до карнизу. Також скатні моделі можуть переходити в стаціонарні пристінні.

Вимоги до скатних драбин:

 • Довговічність. Кріпильні кронштейни сходів завжди порушують герметичність даху, тому всі вони оснащені додатковими прогумованими ущільнювачами. Але якщо часто відкручувати й знову закручувати кронштейни, що трапляється при заміні драбини, то це призведе до появи мікротріщин, через які буде протікати вода, а в гіршому випадку – від них почне руйнуватися дах.
 • Безпека. Розміри перекладин і їх відстань до даху повинна бути такою, щоб забезпечити максимально надійну підтримку для ступні людини, що стоїть в повний зріст.

Пристінні сходи

Пристінні сходи на дах будинку як і раніше залишаються найпопулярнішим варіантом. Крім звичайних приставних драбин ви можете придбати ще й моделі, які монтуються до стіни. При виборі та встановленні таких звертайте увагу на такі нюанси:

 • верхня перекладина повинна розташовуватися на одному рівні з карнизом, перепад висоти не повинен перевищувати ± 10 см;
 • відстань від землі до першої сходинки має бути в середньому півметра ± 20 см;
 • стаціонарні моделі повинні закінчуватися перехідним майданчиком із заокругленими поручнями безпеки;
 • мінімальна відстань між зафіксованими пристінними сходами і стіною має бути не менше 20 см, а максимальна – не більше 1,3 метра.

Головними перевагами стаціонарних пристінних сходів, що надійно закріплено до стіни, є їх довговічність, принцип «змонтував і забув» та відсутність обмежень по висоті. Якщо у вас триповерховий або двоповерховий котедж з мансардою, то закріплені сходи дахові стануть оптимальним варіантом як по зручності, так і по безпеці.

Якщо ж ви власник звичайного одноповерхового будинку, то вам підійде і звичайна мобільна драбина. Краще вибирати моделі виготовлені з алюмінію, вони довговічні, легкі, невеликі (розсувні моделі).

Аварійні сходи

Специфічний різновид, який практично не зустрічається в приватних будинках. Його завдання – евакуація людей із верхніх поверхів, тому технічні характеристики аварійних сходів суворо регламентуються діючими державними стандартами.

Серед обов’язкових вимог до пожежних драбин можна виділити наступні:

 • Якщо висота сходів перевищує 6 метрів, то вони обов’язково оснащуються перилами. Останні повинні витримувати навантаження не менше 54 кг.
 • Перекладини сходів повинні мати технічні отвори, крізь які безперешкодно проходити вода, атмосферні опади й навіть сипучі, гранульовані матеріали.
 • Конструкція повинна витримувати навантаження не менше 180 кг.
 • Вони повинні виготовлятися з нержавіючої сталі або ж покриватися антикорозійним покриттям, в якому відсутні токсичні речовини, що можуть виділятися при підвищених температурах або при горінні.

І на закінчення, чи можна зробити дахові сходи вдома? Звичайно. Але чи потрібно це робити, якщо ви можете купити красиві, надійні, зручні й довговічні сходи, що відповідають усім вимогам безпеки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *